Tv-tider VM 2018

Fotbolls VM 2018 spelas i Ryssland med start den 14 Juni 2018. Här hittar du alla information om hur du kan se alla VM-matcherna på TV och via livestream på datorn, ipad och mobilen. Vilken kanal som sänder och vilken tid börjar sändningen. Du får alla tv-tider här:

Fotbolls VM

Tv-Tider VM 2018

Svt och Tv4 kommer dela på sändningarna i Ryssland och det är nu uppdelat alla matcherna mellan kanalerna som spelas i VM i Ryssland enligt nedan:

Gruppspel tv-tider VM 2018

14 juni: Grupp A: 17.00 Ryssland–Saudiarabien (Moskva) (SVT)

15 juni: Grupp A: 14.00 Egypten–Uruguay (Jekaterinburg) (TV4)
15 juni: Grupp B: 17.00 Marocko–Iran (S:t Petersburg) (SVT)
15 juni Grupp B: 20:00 Portugal–Spanien (Sotji) (SVT)

16 juni: Grupp C: 12.00 Frankrike–Australien (Kazan) (SVT)
16 juni: Grupp C: 18.00 Peru–Danmark (Saransk) (TV4)
16 juni: Grupp D: 15.00 Argentina–Island (Moskva) (TV4)
16 juni: Grupp D: 21.00 Kroatien–Nigeria (Kaliningrad) (TV4)

17 juni: Grupp E: 14.00 Costa Rica–Serbien (Samara) (TV4)
17 juni: Grupp F: 17:00 Tyskland–Mexiko ( Moskva) (TV4)
17 juni: Grupp E: 20.00 Brasilien–Schweiz (Rostov) (SVT)

18 juni: Grupp F: 14:00 Sverige–Sydkorea (Nizjnij Novgorod) (SVT)
18 juni: Grupp G: 17.00 Belgien–Panama (Sotji) (SVT)
18 juni: Grupp G: 20:00 Tunisien–England (Volgograd) (TV4)

19 juni: Grupp H: 14:00 Colombia–Japan (Saransk) (TV4)
19 juni: Grupp H: 17.00 Polen–Senegal (Moskva) (SVT)
19 juni: Grupp A: 20.00 Ryssland–Egypten (S:t Petersburg) (SVT)

20 juni: Grupp A: 17.00 Uruguay–Saudiarabien (Rostov) (TV4)
20 juni: Grupp B: 14:00 Portugal–Marocko (Moskva) (TV4)
20 juni: Grupp B: 20.00 Iran–Spanien (Kazan) (TV4)

21 juni: Grupp C: 14.00 Danmark–Australien (Samara) (TV4)
21 juni: Grupp C: 17.00 Frankrike–Peru (Jekaterinburg) (TV4)
21 juni: Grupp D: 20:00 Argentina–Kroatien (Nizjnij Novgorod) (TV4)

22 juni: Grupp D: 17:00 Nigeria–Island (Volgograd) (SVT)
22 juni: Grupp E: 14:00 Brasilien–Costa Rica (S:t Petersburg) (SVT)
22 juni: Grupp E: 20:00 Serbien–Schweiz (Kaliningrad) (SVT)

23 juni: Grupp G: 14:00 Belgien–Tunisien ( Moskva) (SVT)
23 juni: Grupp F: 17:00 Sydkorea–Mexiko (Rostov) (TV4)
23 juni: Grupp F: 20:00 Tyskland–Sverige ( Sotji) (TV4)

24 juni: Grupp G: 14:00 England–Panama (Nizjnij Novgorod) (SVT)
24 juni: Grupp H: 17.00 Japan–Senegal (Jekaterinburg) (TV4)
24 juni: Grupp H: 20:00 Polen–Colombia (Kazan) (TV4)

25 juni: Grupp A: 16:00 Uruguay–Ryssland (Samara) (TV4)
25 juni: Grupp A: 16:00 Saudiarabien–Egypten ( Volgograd) (TV4)
25 juni: Grupp B: 20.00 Iran–Portugal (Saransk) (SVT)
25 juni: Grupp B: 20.00 Spanien–Marocko (Kaliningrad) (SVT)

26 juni: Grupp C: 16:00 Danmark–Frankrike (Moskva) (SVT)
26 juni: Grupp C: 16:00 Australien–Peru (Sotji) (SVT)
26 juni: Grupp D: 20:00 Nigeria–Argentina (S:t Petersburg) (TV4)
26 juni: Grupp D: 20:00 Island–Kroatien (Rostov) (TV4)

27 juni: Grupp F: 116:00 Sydkorea–Tyskland (Kazan) (SVT)
27 juni: Grupp F: 16:00 Mexiko–Sverige (Jekaterinburg) (SVT)
27 juni: Grupp E: 20.00 Serbien–Brasilien (Moskva) (TV4)
27 juni: Grupp E: 20.00 Schweiz–Costa Rica (Nizjnij Novgorod) (TV4)

28 juni: Grupp H: 16:00 Japan–Polen (Volgograd) (TV4)
28 juni: Grupp H: 16:00 Senegal–Colombia (Samara) (TV4)
28 juni: Grupp G: 20:00 England–Belgien (Kaliningrad) (SVT)
28 juni: Grupp G: 20:00 Panama–Tunisien (Saransk) (SVT)

Slutspelsmatcher FotbollsVM 2018

Så här kommer slutspelet i VM att spelas där 1 an respektive tvåan i olika grupper möts enligt nedan:

30 juni: 16.00 Åttondelsfinal: 1C–2D (Kazan) (TV4)
30 juni 20:00 Åttondelsfinal 1A–2B (Sotji) (SVT)

1 juli: 16:00 Åttondelsfinal: 1B–2A (Moskva) (SVT)
1 juli: 20:00 Åttondelsfinal: 1D–2C (Nizjnij Novgorod)(TV4)

2 juli: 16:00 Åttondelsfinal: 1E–2F (Samara)(TV4)
2 juli: 20:00 Åttondelsfinal: 1G–2H (Rostov) (SVT)

3 juli: 16:00 Åttondelsfinal: 1F–2E (S:t Petersburg) (SVT)
3 juli: 20.00 Åttondelsfinal: 1H–2G (Moskva)(TV4)

6 juli: 16.00 Kvartsfinal: 1A/2B–1C/2D (Nizjnij Novgorod) (SVT)
6 juli: 20:00 Kvartsfinal: 1E/2F–1G/2H (Kazan) (TV4)

7 juli: 16:00 Kvartsfinal: 1F/2E–1H/2G (Samara) (TV4)
7 juli: 20:00 1B/2A–1D/2C (Sotji) (SVT)

10 juli: 20.00 Semifinal: 1A/2B/1C/2D–1E/2F/1G/2H (S:t Petersburg) (SVT)
11 juli: 20:00 Semifinal: 1F/2E/1H/2G–1B/2A/1D/2C (Moskva) (TV4)

14 juli: 16.00 Bronsmatch (S:t Petersburg) (TV4)
15 juli: 17.00 VM-Final (Moskva) (SVT)

Alla tider är Svensk tid så du behöver inte hålla koll på tidskillnaden som är mellan de olika orterna i Ryssland. Det kan skilja uppemot 3 timmar i tidsskillnad.